Blue banner


​​​​​​

שאלות נפוצות | תוכנית מנדל למנהיגות בתרבות יהודית​


לפניכם כמה שאלות נפוצות שהעלו מועמדים פוטנציאליים לתוכנית. בכל שאלה נוספת או בירור, אנחנו ממליצים לעיין בדף פרטי ההרשמה לתוכנית באתר שלנו או לפנות לרכזת התוכנית, הודיה סרלואי, בכתובת הדוא"ל: ​​hserlui@mandel.org.il או בטלפון: 02-568-8897.

למי התוכנית מיועדת? 

התוכנית נועדה למובילים ולמובילות שעיקר עיסוקם בתחומי התרבות, היצירה, התקשורת והקהילה, העוסקים בשאלות של זהות ישראלית ותרבות יהודית ומבקשים לפתח את יכולותיהם וידיעותיהם לצד עמיתות מרקעים שונים ומגוונים. זוהי תוכנית למובילים מנוסים, הנמצאים באמצע הקריירה שלהם ולפניהם אופק של עוד עשר שנות עשייה לפחות. התוכנית מגדירה תנאי סף להגשת מועמדות: עשייה תרבותית במשך חמש שנים לפחות, ותואר ממוסד אקדמי. בשנים האחרונות הגישו את מועמדותם יותר ממאתיים מועמדים לכל מחזור.

איך אדע אם אני בשלב מתאים להגיש מועמדות לתוכנית?

בין העמיתים שמתקבלים ישנו מנעד רחב של דרגות ניסיון והשפעה. מתקבלים לתוכנית מובילי תרבות ״באמצע הדרך״ – בהם גם פורצי דרך צעירים, לצד מנהלים וסוכני תרבות מנוסים. המגוון המקצועי בתוך הקבוצה הוא חלק חשוב ממה שהתוכנית מבקשת לתרום לתרבות בישראל. העדפה ניתנת למובילי יוזמות פורצות דרך בתרבות הישראלית והיהודית, ולאנשים הנמצאים בתנופת עשייה מחד, ובצומת אישי המתאים ללמידה ולצמיחה מאידך. אנו ממליצים לעיין ברשימת הבוגרים של התוכנית כדי להתרשם ממגוון המרחבים והרקעים שמהם מגיעים משתתפי התוכנית.

הגשתי מועמדות בעבר ולא התקבלתי, האם אפשר להגיש מועמדות בשנית? 

כן. הגשת מועמדות תתאפשר שלוש פעמים לכל היותר לכלל תוכניות מנדל, ועד פעמיים לאותה התוכנית. אנו ממליצים לא להגיש מועמדות שנה אחר שנה, אלא להמתין עד שנצבר ניסיון משמעותי נוסף. על מועמדים המגישים מועמדות שנית למלא את כל הטופס מחדש, כולל המלצות.

אז מה בעצם עושים בתוכנית? 

הלימודים מתקיימים בחמש רצועות, כל אחת מהן יונקת מעולם תוכן ייחודי וממסורת למידה אחרת: 
  • כלים לניתוח תרבות – במסורת לימודי תרבות בעולם האקדמי
  • העמקה בהצעות מנהיגות בתרבות ישראלית ויהודית – במסורת למידת עמיתים
  • חבורות לימוד בתרבות יהודית – במסורת לימודי בית מדרש
  • סדנאות מנהיגות ומיומנות – במסורת לימודי פיתוח מנהיגות
  • שיתוף קבוצתי ורפלקטיבי – במסורת לימודי הקבוצה

כל אלה נעשים בסגנון הייחודי לתוכנית מנדל למנהיגות בתרבות יהודית, שבו מדגישים את העשייה של העמיתים המשתתפים ושואבים מהניסיון שלהם ומהשאלות המעסיקות אותם. נוסף על כך, כל אחד מן העמיתים והעמיתות זוכה לייעוץ מקצועי מחברי הסגל בתוכנית וכן למפגשי פיתוח מקצועי ממנחים ומיועצים מומחים לשם קידום היכולות האישיות.

איפה התוכנית מתקיימת ומתי?

הלימודים הסדירים מתקיימים בבית קרן מנדל, סמוך לגן הבוטני בירושלים, בימי שני בשעות 9:30 בבוקר ועד 19:00 בערב. מלבד הלמידה בימי שני בכיתת הלימוד, מתקיימים כמה סמינרים דו-יומיים במהלך השנה ברחבי הארץ, הכוללים לינה. כמו כן, חלק מימי שני מוקדשים לסיורי שטח. כל התאריכים נשלחים במהלך הקיץ למתקבלים לתוכנית, כדי לאפשר להם להיערך מראש.

איך נראים ימי הלימוד בפועל?

ימי הלימוד ארוכים ומושקעים, והם דורשים קשב והשקעה אינטלקטואלית ורגשית מהמשתתפים. במהלך יום לימוד רגיל, ללמידה כמה צורות: למידה פרונטלית עם מרצים מסגל התוכנית ואורחים, למידה בקבוצות אינטימיות סביב טקסטים מהתרבות היהודית, בסדנאות עבודה שבהן צפות דילמות מעולמות העשייה וההובלה של העמיתים, ובקבוצות שיתוף ודיון בנושאים מקצועיים ותרבותיים שעל הפרק. בין המפגשים ישנן מטלות קריאה והכנה, וקבוצת דיון ערה הדנה בנושאי הלימוד.

אני גר רחוק, איך אוכל להשתתף? 

אמנם מפגשי התוכנית מתקיימים בירושלים, אבל זוהי תוכנית בפריסה ארצית, ומשתתפיה מגיעים מהנגב והגליל וגם מאזור המרכז. חשוב לנו לסייע למובילי תרבות וקהילה הגרים רחוק מהמרכז להשתתף בתוכנית. למשתתפים המגיעים ממרחק הגדול מ-150 ק״מ מירושלים מוצעת השתתפות בהוצאות נסיעה ואף סידורי לינה בירושלים, מותנה בתיאום מראש.

האם ישנן התאמות למשרתי מילואים או למועמדים שהם ומשפחתם פונו מבתיהם?

כן. משרתי מילואים או מועמדים שבני משפחתם פונו מבתיהם וזקוקים לסיוע בהגשת מועמדות מוזמנים ליצור קשר עם רכזת התוכנית הודיה סרלואי, בדוא"ל: ​​hserlui@mandel.org.il 

האם ההשתתפות בתוכנית כרוכה בתשלום?

ההשתתפות בתוכנית אינה כרוכה בתשלום, והיא במימון מלא של קרן מנדל-ישראל. היות שזמנם של המשתתפים יקר ומידת ההשקעה בתוכנית גדולה, התוכנית מעניקה מלגה למשתתפים בה במהלך חודשי הלימוד.

האם התוכנית מוכרת לגמול השתלמות או תואר?

לא, אין גמול השתלמות או צבירת נקודות זכות לתואר אקדמי בתוכנית זו. התוכנית מזכה בתעודת בוגר של תוכנית מכון מנדל למנהיגות.

האם יש שיעורי בית?

כן, מדי שבוע ישנן משימות קריאה ומטלות כתיבה. מטלות אלו מגוונות ויצירתיות, ודורשות השקעה של זמן וחשיבה.

אין לי תואר ראשון, האם אוכל להגיש מועמדות? 

אחד מתנאי הסף להגשת מועמדות הוא תואר ראשון ממוסד אקדמי המוכר על ידי המל"ג. בוגר בתי ספר לאמנות או מי שאין ברשותו תעודה כלל, יוכל למלא זאת במקום המתאים בטופס המועמד, ומועמדותו תישקל בוועדת חריגים.