סגל, צוות וסגל אורח

מנהלים

יעל הס

מנהלת מכון מנדל למנהיגות

יעל הס, אל"מ (במיל') ומוסמכת המכללה לביטחון לאומי (מב"ל), כיהנה בתפקידי מפתח בחיל החינוך בצה"ל במשך שנים רבות. היא פיקדה על בסיס ההדרכה למקצועות החינוך, המכשיר את כלל סגלי החינוך ליחידות צה"ל, עמדה בראש ענף תרבות, ופיקדה על מערך ההשכלה בצה"ל (השלמת השכלה, לימודי בגרות, הכנה לצה"ל וכלל בסיסי הגדנ"ע). בתפקידה האחרון בצה"ל עמדה בראש מערך החינוך במפקדת קצין חינוך ראשי – תפקיד חינוכי-ניהולי בכיר המגדיר את תורת החינוך בצה"ל, מופקד על הטמעת רוח צה"ל וערכיו, וכולל אחריות על המערך הפרוס של סגלי החינוך ביחידות צה"ל, יחידות ההסברה ברחבי הארץ, מערך התרבות והנחלת זיכרון השואה בצה"ל. בשנים 2003-2000 הייתה בשליחות עם משפחתה מטעם הסוכנות היהודית בצפון אמריקה. במסגרת השליחות הקהילתית שימשה יעל כמורה לעברית בבית הספר הקהילתי באוניברסיטת אריזונה. ליעל תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מהאוניברסיטה העברית ותואר שני בלימודי ביטחון לאומי מאוניברסיטת חיפה. יעל היא בוגרת תוכנית מנדל למנהיגות חינוכית בצה"ל.


מאיה בוזו-שוורץ

מנהלת תוכנית מנדל למנהיגות אקדמית

​מאיה בוזו-שוורץ מנהלת במכון מנדל למנהיגות את תוכנית מנדל למנהיגות אקדמית, והיא בעלת ניסיון רב בהובלת תהליכי שינוי פדגוגיים בבתי ספר ובמעורבות בתהליכים מערכתיים של שינוי בחינוך. בתפקידה האחרון הייתה ראש תחום מחקר ופיתוח וחברת צוות ההנהלה במכון אבני ראשה – המכון הישראלי למנהיגות בית-ספרית. בעבר עבדה במכון ברנקו וייס, ובו הקימה וניהלה בשותפות את יחידת המחקר והפיתוח. למאיה תואר ראשון בחוג לחינוך ובתוכנית הרב-תחומית, ותואר שני במגמה המחקרית במסלול "פילוסופיה של החינוך", שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. היא שוקדת על עבודת הדוקטורט שלה בחוג לחינוך באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ומחקרה עוסק בתחום המשוב הדבור בכיתה. מאיה היא בוגרת מחזור י"ג של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


מיקי נבו

מנהל תוכנית מנדל למנהיגות נוער

מיקי נבו, איש חינוך ויזם חברתי, מנהל במכון מנדל למנהיגות את התוכנית למנהיגות נוער. בעל ניסיון של יותר מעשרים שנה בהקמת ארגונים חברתיים וחינוכיים ובניהולם. הוא ניהל את בית הספר העל-יסודי משגב והקים וניהל את פעילות החינוך של ארגון IVN ביישובי הפריפריה החברתית בצפון הארץ. כמו כן הוא הקים את מרכז מעשה, הפועל לקידום מוֹבּיליוּת חברתית-כלכלית באמצעות מסגרות התנדבות לצעירים ישראלים, רובם מן הפריפריה החברתית, וניהל אותו במשך תשע שנים. על פעילות המרכז זכה בפרס כנס שדרות, בפרס יושב ראש הכנסת לאיכות חיים ובתואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת תל אביב. עם סיום תקופת ניהולו כיהן מיקי בתפקיד סמנכ"ל בכיר למחקר, פיתוח ויזמות בקרן רש"י. השכלתו האקדמית של מיקי כוללת תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני בנוירוביולוגיה – שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בוגר מחזור ד' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


נעמי פרל

מנהלת תוכניות מנדל לפיתוח מנהיגות בקהילה החרדית

נעמי פרל, מורה למוזיקה ומפתחת תוכניות לימוד במוזיקה ובמנהיגות, מנהלת במכון מנדל למנהיגות את התוכניות לפיתוח מנהיגות בקהילה החרדית. היא הקימה את תוכנית "שלוחי ציבור" באוניברסיטה העברית בירושלים ואת התוכנית האקדמית למוזיקאיות ולמורות למוזיקה "רון שולמית" במכללת לוינסקי בתל אביב. בעבר שימשה מנהלת חינוכית של עמותת סולם, המפעילה גני תצפית ובתי ספר לחינוך מיוחד, ומדריכה פדגוגית ומפתחת תוכניות לימודים במוזיקה לגיל הרך ולחטיבת הביניים. נוסף על כך ייסדה מגמות למוזיקה בשישה בתי ספר תיכון חרדיים ונמנתה עם צוות ההקמה והניהול של הקונסרבטוריון לבנות חרדיות "רון שולמית". נעמי היא בוגרת סמינר בית יעקב למורות בירושלים ובעלת תואר שני בחינוך מוזיקלי ממכללת לוינסקי בתל אביב. כיום היא תלמידת דוקטורט בחוג לסוציולוגיה של החינוך באוניברסיטה העברית. בוגרת מחזור ט"ז של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


מישאל ציון

מנהל תוכנית מנדל למנהיגות בתרבות יהודית

הרב מישאל ציון, איש חינוך ויזמות קהילתית, הוא מנהל תוכנית מנדל למנהיגות בתרבות יהודית. בעבר שימש כמנהל שותף ורב תוכנית ״עמיתי ברונפמן״ – תוכנית מנהיגות לצעירים יהודים מצטיינים בישראל ובצפון אמריקה. מישאל הוא מחברם של הספרים "מגילת אסתר: פירוש ישראלי חדש" (ידיעות אחרונות, 2019) בעריכת אביגדור שנאן; ושל "הלילה הזה: הגדה ישראלית" (כתר, 2004) יחד עם נעם ציון. למישאל תואר ראשון בסוציולוגיה ובמחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים והסמכה לרבנות מישיבת "חובבי תורה" האורתודוקסית בניו יורק ו"בית המדרש לרבנות ישראלית" מייסודם של מכון הרטמן בירושלים והמדרשה באורנים. בעבר היה חבר סגל במכון שלום הרטמן בירושלים ובמרכז סקירבול ללימודי יהדות בניו יורק, ושימש חוקר אורח בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת ניו יורק (NYU). מישאל הוא מראשי קהילת קלוזנר – מניין הלכתי שוויוני בירושלים.


סגל

ד"ר אמירה ארליך

חברת סגל

ד"ר אמירה ארליך היא אשת חינוך ולה ניסיון של יותר מעשרים שנה בתחום המוזיקה בתור מורה, מפיקה וחוקרת. בין היתר היא שימשה חברה בצוות הארצי של הובלת אגף ניסויים ויזמות במשרד החינוך, הייתה מרצה במכללת לוינסקי לחינוך, מורה באולפנת "אמונה" לאמנויות ומורה ורכזת מגמת מוזיקה בישיבת כינור דוד ובתיכון דקל וילנאי. במשך לימודיה השלימה שני תוארי מוסמך בהצטיינות, הראשון בחינוך מוזיקלי במכללת לוינסקי והשני בספרות אנגלית ומוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית. בשנת 2017 היא קיבלה תואר דוקטור בחינוך מוזיקלי מאוניברסיטת בוסטון. עבודת הדוקטורט שלה עסקה במורים למוזיקה כסוכני תרבות. בפרסומיה היא עוסקת בפילוסופיה, בסוציולוגיה ובהיסטוריה של החינוך המוזיקלי וכן בממשקים שבין מוזיקה, חינוך ומנהיגות.


דוד גדג'

חבר סגל

דוד גדג' הוא היסטוריון של יהודי ארצות האסלאם המתמחה בתרבות ובחברה של הקהילות היהודיות בצפון אפריקה במאות ה-20-19. עבודת הדוקטורט שכתב במסגרת לימודיו בבית הספר למדעי היהדות באוניברסיטת תל אביב עוסקת בבנייתה של תרבות עברית בקרב הקהילה היהודית במרוקו במחצית הראשונה של המאה העשרים. על מחקרו זכה בין היתר במלגת נשיא המדינה למצוינות וחדשנות מדעית לדוקטורנטים מצטיינים לשנים תשע"ו-תשע"ח. בשנת תשע"ט זכה במענק Chateaubriand ושהה כעמית מחקר ב-INALCO בפריז, ובשנת תש"פ ישהה כעמית מחקר בבית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים באוניברסיטת בן-גוריון במסגרת מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות. דוד יזם הוצאה לאור של קובץ המסות "אוטופיה מקזבלנקה: כתבי מכלוף אביטן" (הוצאת רעב, 2016) ושל הרומן "יוסף פרץ" לאברהם אלבר נבון (הוצאת גמא, 2018), ולהם צירף אחרית דבר. לצד עבודתו המחקרית הוא מפרסם מעת לעת רשימות בעיתונות ובבימות שונות.


ד"ר ירון גירש

חבר סגל

ד"ר ירון גירש הוא סוציולוג וחוקר העוסק בחינוך ובבני נוער. הוא סיים בהצטיינות יתרה לימודים לתואר מוסמך בסוציולוגיה של החינוך, והשלים תואר שלישי במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. עבודת הדוקטורט שלו עוסקת בתפישות הגבורה בקרב בני נוער בישראל. ירון משמש כראש החוג לחינוך בלתי פורמלי במכללה האקדמית ע"ש דוד ילין. כמו כן, הוא מלמד סוציולוגיה ופילוסופיה של החינוך באוניברסיטה העברית, ונבחר למרצה מצטיין פעמים רבות. על הישגיו בלימודים הוענקו לו מלגת הנשיא, פרס פולונסקי, המלגה על שם לוי אשכול ופרס הרקטור לתואר מוסמך.


אבי כצמן

חבר סגל

אבי כצמן הוא מבקר תרבות, עיתונאי ועורך ספרים. הוא לימד במוסדות להשכלה גבוהה ברחבי הארץ וערך ספרי עיון רבים, בהם סדרת הספרים "מראי מקום", העוסקת בחינוך ובזהות יהודית וישראלית, פרי שיתוף פעולה בין קרן מנדל לכתר ספרים.


ד"ר ג'רמי פוגל

חבר סגל

לג'רמי תואר ראשון בפילוסופיה מאוניברסיטת קיימברידג', ותואר שני ותואר דוקטור בפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב. מחקרו בוחן את המתח בין אוניברסליות לפרטיקולריזם בפילוסופיה היהודית המודרנית, תוך התמקדות בהוגים היהודים-גרמנים משה מנדלסון והרמן כהן. ג'רמי מרצה במחלקה לפילוסופיה יהודית ובבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב. כמו כן, הוא מלמד פילוסופיה לציבור הרחב במגוון פורומים. בשנים האחרונות ג'רמי עבד בתוכנית "אופקים" להכשרת מורים באוניברסיטת תל אביב, שבה הוא אחראי על פעילויות חוץ-קוריקולריות. ג'רמי הוציא שלושה אלבומים והוא מעורב במיזמים אומנותיים וספרותיים עצמאיים שונים.


ד"ר רות קלדרון

חברת סגל

ד"ר רות קלדרון, חברת כנסת וסגנית יושב ראש הכנסת לשעבר מטעם מפלגת "יש עתיד", היא אשת חינוך וחוקרת תלמוד. בין שאר פעילויותיה למען קידום תרבות עברית, ישראלית ויהודית השואבת מן המקורות אך נושאת את פניה אל העתיד, ייסדה עם מוטי בראור את בית מדרש אלול והקימה וניהלה את עמותת עלמא ללימוד ולטיפוח תרבות עברית. אחרי שמונה-עשרה שנות ניהול העמותה, מונתה לראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית. את לימודיה לתוארי מוסמך ודוקטור השלימה בחוג לתלמוד של האוניברסיטה העברית. על פועלה זכתה לפרס אבי חי בחינוך יהודי ולתוארי דוקטור לשם כבוד מ-JTS בניו יורק, Hebrew College בבוסטון ו-RRC בפילדלפיה. למדה במכון הרטמן בירושלים. בוגרת המחזור הראשון של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


סגל אורח, מנחים ויועצים

ד"ר ליאור אלפרוביץ

חבר סגל אורח

ד"ר ליאור אלפרוביץ הוא מרצה להיסטוריה של אירופה ושל העם היהודי במאה העשרים ומתמחה בהיסטוריה של השואה. את עיקר השכלתו האקדמית רכש באוניברסיטה העברית בירושלים: בחוגים להיסטוריה, היסטוריה של עם ישראל ויחסים בינלאומיים. את עבודת הדוקטור חיבר במסגרת לימודיו בחוג להיסטוריה, ועיקרה יחסי ישראל-גרמניה והשפעתם על עיצוב הנצחת השואה בישראל בשני העשורים הראשונים לקיום המדינה. את לימודי הפוסט-דוקטורט השלים במרכז סטרוכליץ לחקר השואה וכיום הוא משלים תואר שני נוסף במחשבת ישראל באוניברסיטה העברית. בתקופת לימודיו הוענקו לו מלגת "שלוחי ציבור" לקידום השכלה אקדמית בקרב מנהיגי הקהילה החרדית ומלגת מכון קבנר לחקר ההיסטוריה הגרמנית. זה שנים רבות הוא מרצה להיסטוריה בשורה של מוסדות, ובהם המרכז הבינתחומי, המכון הטכנולוגי חולון (HIT) ובצלאל. ליאור הוא בוגר תוכנית מנדל לפיתוח מנהיגות בקהילה החרדית ומלמד בה כיום.


פרופ' רון אבי אסטור

סגל אורח

פרופ' רון אבי אסטור הוא פרופסור לפיתוח חברתי עירוני באוניברסיטת דרום קליפורניה, ובה הוא מלמד בבית הספר לעבודה סוציאלית ובבית הספר לחינוך. מחקרו עוסק בהשפעות הסביבתיות של המשפחה, הקהילה, בית הספר והתרבות על צורות שונות של אלימות בבית הספר. פרופ' אסטור פיתח שיטה למיפוי בתי ספר ולפיקוח מקומי לשם מזעור תופעות האלימות בבתי ספר – שיטה הנמצאת כיום בשימוש בערים רבות בעולם ובכל בתי הספר בישראל. ספרו "אלימות בית ספרית בהקשר: תרבות, שכונה, משפחה, בית ספר ומגדר" (בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד, 2005), שנכתב עם עמיתו רמי בנבנישתי מאוניברסיטת בר-אילן, זכה בפרסים רבים. פרופ' אסטור זכה פעמיים בפרס האגודה האמריקנית למחקר חינוכי עבור מחקר מצטיין בפיתוח אנושי, וב-2012 מונה לחבר באגודה. ב-2010 הוא קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מה-Hebrew Union College.


מנחם בומבך

מנהל פרויקטים בכיר

מנחם בומבך הוא מנהיג קהילתי ויזם חינוכי פעיל בקהילה החרדית. פועלו בתחום החינוך כולל את ניהול התיכון זוכה פרס החינוך הדתי "לציון ברינה", ייסוד המכינה החרדית באוניברסיטה העברית בירושלים וניהול אגף הנוער בביתר עילית. כיום הוא עומד בראש הרשת החינוכית ״נצח״ שאותה ייסד – רשת הדוגלת בשילוב לימודי קודש וחול ובדגש על חינוך ליראת שמיים ואהבת תורה תוך הכנה לחיי מעשה. כמו כן הוא משמש בתפקיד ראש המדרשה החסידית המסונפת לרשת. מנחם למד בישיבת אהבת ישראל-ויז'ניץ ובישיבת מיר, השלים תואר ראשון בחינוך במכללת מורשת יעקב ותואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא מרצה בארץ ובתפוצות בתחומי חינוך וחברה, ותחומי העניין העיקריים שלו הם חינוך, ניהול מערכות חינוך ודיאלוג בין-תרבותי.


הרב ד"ר אביעד הולנדר

סגל אורח

הרב ד"ר אביעד הולנדר הוא רב ומחנך. הוא מסיים בימים אלו את שירותו בצה"ל כרב צבאי. בתפקידו האחרון היה חבר בצוות המשותף של הרבנות הצבאית וחיל החינוך והנוער, אשר הקים את ענף "הזהות והתודעה היהודית". בשנה האחרונה מילא אביעד את מקום ראש מדור תורה והדרכה, האמון על גיבוש התורה המקצועית בתחומי התוכן שבאחריות הענף ועל תוכניות ההכשרה בתחומים אלו לסגלי החינוך, הרבנות והכשרות מפקדים. בעבר הרצה אביעד באוניברסיטת בר-אילן ובמכללה האקדמית לחינוך "אורות ישראל", וכן הרצה והנחה קבוצות לימוד במסגרות בלתי-פורמליות למבוגרים. תחומי ההתמחות העיקריים של אביעד הם: אתיקה ומשפט עברי, מחשבת חז"ל, הלכה ומדינה, דת וצבא, הפילוסופיה של ההלכה. את עבודת הדוקטורט שלו כתב אביעד על "דיוקנו ההלכתי של הרב שלמה גורן". במקביל ללימודיו האקדמיים באוניברסיטת בר-אילן, אביעד למד ולימד במכון הגבוה לתורה של האוניברסיטה.


פרופ' סם ויינברג

סגל אורח

פרופ' סם ויינברג הוא פרופסור לחינוך ולהיסטוריה באוניברסיטת סטנפורד וראש תוכנית הדוקטורט שלה להוראת היסטוריה. הוא נמנה עם החוקרים המובילים בעולם בסוגיות של למידת היסטוריה והוראתה והנו חלוץ בהנגשת תוכניות לימוד בהיסטוריה באמצעות האינטרנט. את תוכנית הלימודים שלו "לקרוא כמו היסטוריון" הורידו יותר מ-4 מיליון פעמים, ונעשה בה שימוש ברחבי העולם. בשנים 2010-2007 ייסד את מרכז המידע להוראת ההיסטוריה הלאומית מטעם משרד החינוך האמריקני ועמד בראשו. מחקריו נוגעים לתפר שבין שלושה תחומים: היסטוריה, מדעי הקוגניציה וחינוך. פרופ' ויינברג הוא מחבר הספר "חשיבה היסטורית: קווים לעתיד לימודי העבר". ב-2007 הוענק לו פרס "ויליאם גילברט" מטעם האגודה ההיסטורית האמריקנית, וב-2008 פרס "ג'יימס הארווי רובינסון" עבור המחקר החשוב ביותר על הוראת ההיסטוריה. בשנים 2015-2014 שימש פרופ' ויינברג יושב ראש ועדת הביקורת מטעם המועצה להשכלה גבוהה בישראל, אשר חקרה את יעילותן של שמונה המחלקות והפקולטות האוניברסיטאיות לחינוך בישראל.


ד"ר ניר מיכאלי

סגל אורח

ד"ר ניר מיכאלי, כיום רקטור מכללת אורנים ובעבר יושב ראש המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, הוא דוקטור למדיניות ולארגון חינוך, בעל ניסיון מעשי של יותר מעשרים שנה בתחום זה. את דרכו המקצועית החל בשדה החינוך הבלתי פורמלי בתור רכז הדרכה ארצי ובתור מזכ"ל תנועת הנוער "המחנות העולים". בהמשך דרכו עבר לעולם החינוך הפורמלי ושימש מחנך ומורה להיסטוריה ולאזרחות בתיכון האזורי גבעת ברנר. את הניסיון שצבר בעבודה במוסדות חינוך משני הסוגים ניתב לעבודתו בשדה הכשרת המורים, תחילה בתור מרצה וסגן מנהל במכון כרם לחינוך הומניסטי-יהודי, ולאחר מכן בכהונתו בתפקיד ראש החוג לחינוך ובתפקיד דיקן פיתוח פדגוגי במכללת סמינר הקיבוצים. פרסומיו עוסקים במדיניות חינוך ובהכשרת מורים, פדגוגיות חדשניות, חינוך פרוגרסיבי, פדגוגיה לא פורמלית וחינוך לדמוקרטיה ולצדק חברתי. ניר הוא בוגר מחזור ט' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


ד"ר רומן סוחולוצקי

חבר צוות בכיר

ד"ר רומן סוחולוצקי הוא חוקר יחסים בינלאומיים, ובעל ניסיון בהוראה באוניברסיטה העברית ובניהול תכניות חינוכיות. עבודת הדוקטורט שלו, במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית, עוסקת במקורות האינטלקטואליים של ההתנגדות לרעיון הקוסמופוליטיות. במסגרת תפקידיו הקודמים פיתח רומן מיזמי מנהיגות, הקים מערכות ארגוניות להבטחת אחריות תאגידית והפיק כנסים בינלאומיים.


פרופ' מייקל פויר

סגל אורח

פרופ' מייקל פוייר הוא דיקן בית הספר לחינוך והתפתחות אנושית ופרופסור למדיניות חינוכית באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. הוא מכהן כיום כנשיא האקדמיה הלאומית לחינוך, ולפני-כן החזיק במשך 17 שנה בשורה של תפקידי הנהגה במועצת המחקר הארצית של האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית (NAS), כולל בתפקיד ראש המחלקה למדעים התנהגותיים, מדעי החברה וחינוך. הוא מייעץ בקביעות למוסדות חינוכיים ולממשלות בארה"ב, ישראל, אירופה והמזרח התיכון. בין היתר ייעץ למכון למדיניות העם היהודי (JPPI) וליזמה למחקר יישומי בחינוך. מאמריו התפרסמו בכתבי-עת לחינוך, כלכלה ומדיניות, ופרסומים נוספים שלו – מאסות, שירה וביקורות ספרות – התפרסמו בעיתונים ובכתבי-עת בוושינגטון, פילדלפיה, לוס אנג'לס וניו-יורק. באוקטובר 2014 מונה על-ידי נשיא ארה"ב דאז ברק אובאמה לדירקטוריון המועצה הלאומית לחינוך.


מלכה פיוטרקובסקי

סגל אורח

מלכה פיוטרקובסקי לומדת ומלמדת גמרא והלכה יותר משלושה עשורים במסגרות שונות ברחבי הארץ. היא עמדה בראש מדרשת לינדנבאום – מסגרת המשלבת לימוד תורה עם שירות צבאי של בנות שומרות מצוות. מלכה היא ממקימות "פורום תקנה" לטיפול בפגיעות מיניות ומניעתן, וחברה פעילה בו. כמו כן היא חברת עמותה ב"קרן קובי מנדל" לרווחת נפגעי פעולות טרור, ובעמותה של בית ספר "מעלה" לקולנוע ותקשורת. בשנים 2015-2014 כיהנה כחברת ועדת סל התרופות של משרד הבריאות כנציגת הציבור העוסקת בתחום ההלכה. לפני כחמש שנים יצא לאור ספרה : "מהלכת בדרכה" – אתגרי החיים במבט הלכתי-ערכי. למלכה תואר שני בתלמוד מאוניברסיטת ת"א, ובשנת 2015 נבחרה להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-67. מלכה נשואה, אם לחמישה ילדים, וגרה ביישוב המעורב תקוע.


ורדית רוזנבלום

מנחה

​ורדית רוזנבלום היא עורכת דין וטוענת רבנית. במשך שנים רבות ייצגה נשים עגונות ומסורבות גט במסגרת עבודתה ב"יד לאישה" – ארגון מבית אור תורה סטון. ורדית בוגרת סמינר בית יעקב ובעלת תואר שני במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית בירושלים, שם היא תלמידת מחקר במחשבת ישראל. ורדית כותבת, מנחה ומרצה בסוגיות משפטיות וחברתיות העומדות לפתחה של החברה החרדית. כמו כן כיהנה בוועדה ציבורית מייעצת לבתי הדין הרבניים ולמשרד הדתות, והובילה במסגרת משרד הדתות את התוכנית להכשרת רבניות לטיפול במקרי פגיעה במשפחה ובקהילה. ורדית הנחתה את תוכנית הנשים "חכמתכם ובינתכם" במסגרת "קרן תקווה". ורדית בוגרת מחזור כ' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


פרופ' לי שולמן

סגל אורח

פרופ' לי שולמן הוא נשיא אמריטוס של קרן קרנגי לקידום ההוראה, והיה פרופסור לחינוך ופרופסור של כבוד לפסיכולוגיה באוניברסיטת סטנפורד. כמו כן היה פרופסור לפסיכולוגיה חינוכית וחינוך רפואי באוניברסיטת מדינת מישיגן, והיה המנהל-השותף המייסד של המכון לחקר ההוראה באוניברסיטה זו. הוא הנשיא לשעבר של האגודה האמריקנית לחקר החינוך, חבר באקדמיה הלאומית לחינוך, וכיהן הן בתור סגן נשיא והן בתור נשיא של הארגון. ב-2002 נבחר לעמית באקדמיה האמריקנית לאמנויות ומדעים. שולמן חזר זה לא מכבר לאוניברסיטת סטנפורד, ושם הוא עוסק עם תלמידיו בחקר החינוך היהודי. מחקריו וכתיבתו עוסקים בחקר ההוראה ובחינוך מורים, צמיחת הידע בקרב לומדי ההוראה, הערכת ההוראה, חינוך רפואי, הפסיכולוגיה של הוראת המדעים, מתמטיקה ורפואה, הלוגיקה של מחקר חינוכי ואיכות ההוראה בהשכלה הגבוהה.


צבי שרייבר

סגל אורח

צבי שרייבר עומד בראש קמפוס לוסטיג של המרכז האקדמי לב, המכשיר מאות סטודנטיות חרדיות בפקולטה להנדסה – בתחומי הנדסת תוכנה ומדעי המחשב, ובפקולטה לניהול – בתחומי ראיית חשבון ומנהל עסקים. בעבר שימש כסמנכ"ל בקרן קמ"ח, היוזמת ומעודדת שילוב חרדים בשוק התעסוקה, פיתח וניהל את המרכז להכוון וייעוץ, שכיוון אלפי גברים ונשים חרדים להכשרות מקצועיות ואקדמיות, והיה שותף להקמה ולהפעלה של שותפויות עם גופים אקדמיים וממשלתיים. צבי ניהל מוסד חינוכי לעולים ממדינות אנגלו-סקסיות, והיה שותף לצוות מדריכים בתוכנית ייחודית במרכז הפסיכו-חינוכי "רטורנו" לגמילה מהתמכרויות. כמו כן שימש כמנחה אישי וכמנחה סדנאות בתוכניות מנדל לפיתוח מנהיגות בקהילה החרדית, ובתוכנית "שלוחי ציבור" באוניברסיטה העברית. לצבי תואר ראשון מהקריה האקדמית אונו, תואר שני במינהל עסקים בהתמחות במימון ובשוק ההון מהמרכז האקדמי לב, ותעודות בייעוץ ארגוני (מאוניברסיטת בר אילן) בייעוץ תעסוקתי ובייעוץ כלכלי (פילת).


צוות

נטע גליקמן

רכזת תוכנית מנדל למנהיגות נוער

לפני הצטרפותה למכון מנדל למנהיגות הייתה נטע רכזת תוכנית לפיתוח מנהיגות קהילתית בג'וינט אירופה ורכזת משאבי אנוש במפעל הטבליות השייך לחברת "טבע". לנטע תואר ראשון במדעי הרוח והחברה, והיא בוגרת קורס הנחיית קבוצות.


דרור ברודצקי

פקיד קבלה

לפני הצטרפותו למכון מנדל למנהיגות עבד דרור כטכנאי CT בחברת Facial Imaging Mobile שבמושב אורה. לאחר מכן, ובמקביל לעבודתו במכון, החל לעבוד במוקד המידע של משרד המשפטים. לדרור תואר ראשון כללי ממכללת תל-חי, והוא בשלבי הסיום של התואר השני בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל אביב.


רחלי גלזר

רכזת תוכנית מנדל לפיתוח מנהיגות בקהילה החרדית

לפני הצטרפותה למכון מנדל למנהיגות עסקה רחלי בניהול יחסי ציבור של ה'מדרשה החסידית' בביתר עילית. כמו כן עסקה בתחום ההוראה המתקנת לגיל בית הספר היסודי ובהדרכת נערות חרדיות בסיכון. לרחלי תואר ראשון בחינוך מיוחד ותעודת הוראה ממכללת ירושלים. במסגרת תפקידה במכון מנדל למנהיגות, רחלי אחראית לתפעול קבוצת הנשים של תוכנית מנדל לפיתוח מנהיגות בקהילה החרדית.


מיכל מוצפי

רכזת מחקר

לפני הצטרפותה למכון מנדל למנהיגות עבדה מיכל כמדריכה במוזיאון ישראל וכמתרגלת באוניברסיטה העברית בירושלים. למיכל תואר ראשון בתולדות האמנות ותואר ראשון ושני בספרות כללית והשוואתית מהאוניברסיטה העברית, שם היא מתחילה בלימודים לקראת תואר דוקטור בספרות אנגלית. כמו כן מיכל היא מורה לתולדות האמנות בתיכון "קשת" בירושלים ומתגוררת בעיר. במסגרת תפקידה במכון מנדל היא אחראית על ריכוז, עריכה ועיבוד של מידע.


שימרית מעלם

פקידת קבלה

נוסף על עבודתה במכון מנדל למנהיגות, עוסקת שימרית בראיית חשבון. לשימרית תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות ממכון לנדר מרכז אקדמי ירושלים.


הודיה סרלואי

רכזת תוכנית מנדל למנהיגות בתרבות יהודית

במסגרת תפקידה במכון מנדל למנהיגות, הודיה אחראית על הקשר עם העמיתים והמרצים, על התפעול השוטף של התוכנית מבחינה לוגיסטית ואדמיניסטרטיבית וכן על מערך הגיוס והמיון לתוכנית. להודיה תואר ראשון במזרח תיכון ואסלאם ובסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, והיא מסיימת את לימודיה לתואר השני בלימודי תרבות – שניהם מהאוניברסיטה העברית. נוסף על כך, היא בעלת רישיון טיס אזרחי. לפני הצטרפותה למכון מנדל עבדה בביה"ס סם שפיגל ליצירה קולנועית, שם עבדה כרכזת תוכניות לימודים וכעוזרת למנהל ביה"ס.


עמית פינסקר

רכז למידה דיגיטלית

לפני הצטרפותו למכון מנדל למנהיגות היה עמית עוזר מנהלת היחידה למידע, שירות ופרויקטים באוניברסיטה העברית. לעמית תואר ראשון בפילוסופיה ובתוכנית "אמירים" מהאוניברסיטה העברית, והוא לומד לתואר שני בפילוסופיה. במסגרת תפקידו במכון מנדל למנהיגות, עמית אחראי על תחום הלמידה הדיגיטלית במכון.


יעל פלקו

רכזת תוכנית מנדל למנהיגות אקדמית

לפני הצטרפותה למכון מנדל למנהיגות עבדה יעל במחלקה לחינוך בלתי פורמלי במסגרת היחידה ליהדות דוברת רוסית בסוכנות היהודית ובמכון הארי אוסקר טריגובוף. במסגרת תפקידיה כמנהלת וכרכזת שותפויות ופרויקטים חינוכיים עסקה בקידום ובתיאום של שיתופי פעולה בינלאומיים ובין-ארגוניים. לפני כן עבדה יעל במרכז התרבות היהודי "יסוד" בעיר סנט פטרבורג ברוסיה, ובו ארגנה, קידמה והפיקה אירועי חברה, חינוך ותרבות. כמו כן, בעבר הייתה יעל אלופת ישראל בסיף, והיא מחזיקה במדליות זהב וכסף מתחרויות גביע העולם בסיף. יעל עבדה והתנדבה בכמה מדינות, ובמסגרת התנדבותית נסעה ללמד אנגלית בבתי יתומים בקניה והייתה מתורגמנית וחברה בוועדה הארגונית של כנסי "לימוד סנט פטרבורג". יעל דוברת ומתרגמת משלוש שפות, והיא בעלת תואר ראשון במדעי הרוח מהאוניברסיטה העברית בירושלים. במסגרת תפקידה במכון מנדל למנהיגות יעל אחראית על ההיבטים המנהליים והלוגיסטיים של תוכנית מנדל למנהיגות אקדמית ועל הקשר השוטף בין המכון לעמיתי התוכנית.