כלכלה וחברה

בימת מנדל: צמיחתה של אליטה חדשה – המזרחיות הישראלית כמקרה מבחן

​בבימה התארחו הבמאי והתסריטאי דוד דרעי, שהקרין קטעים מסרטו הדוקומנטרי "סאלח, פה זה ארץ ישראל", וד"ר אבישי בן חיים, שהרצה על עלייתה ונפילתה של תנועת ש"ס

​"אם אליטה היא נבחרת, כפירוש שמה, מי בחר אותה? אחד הדברים המעניינים בנוגע לאליטות הוא שהן בוחרות את עצמן", אמר ד"ר אלי גוטליב, מנהל מכון מנדל למנהיגות. "בפוליטיקה, עלייתה של אליטה אחת כרוכה בהכרח בדעיכתה של אחרת. בתהליך הזה אנו עוסקים הערב".

חלקה הראשון של הבימה הוקדש לצפייה בקטעים מסרטו של הבמאי והתסריטאי דוד דרעי "סאלח, פה זה ארץ ישראל" ולשיחה עם דרעי, שסיפר על התחקיר שערך לקראת צילום הסרט ועל תהליך יצירתו. הסרט האישי-היסטורי המטלטל זכה בפרסים רבים, כולל פרס הבימוי הטוב ביותר לסרט בשנת 2017 במסגרת התחרות הישראלית של פסטיבל הקולנוע הבינלאומי "דוקאביב". הוא מספר את סיפור הקמתן של עיירות הפיתוח בישראל, בעזרת עדויות ופרוטוקולים חסויים שחושפים את האמת מאחורי חזון "פיזור האוכלוסייה", שהוכתב על-ידי הנהגת המדינה בשני העשורים הראשונים לקיומה של ישראל, ויצק יסודות לפער העדתי והמעמדי בישראל. "מפגישותיי עם כל מיני קהלים אני לומד עד כמה העובדות, כמו שהסרט הזה חושף אותן, רחוקות מלהיות מוכרות לציבור הישראלי", אמר דרעי.

David Deri

בחלקה השני של הבימה, שנערכה ב-11 בדצמבר במכון מנדל למנהיגות, תיאר ד"ר אבישי בן חיים את מהלך הקמתה של תנועת ש"ס ואת תהליך הפיכתה לכוח מהפכני ששינה את מערך הכוחות הישראלי. בן חיים הוא כתב ופרשן לענייני חרדים בחדשות 10, בעל תואר ד"ר למחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ועוסק בחקר האורתודוקסיה החרדית והדת העממית. "ש"ס, כתוצאה מהצלחתה לגרום למזרחים להצביע עבור עצמם, עבור מזרחים, טלטלה את האליטות בישראל וחייבה את המערכת הפוליטית, וגם מערכות אחרות, להעלות את ייצוג המזרחים בישראל, גם בתקשורת, גם באקדמיה, וגם בכלל בשיח השוויון... אני רואה לפעמים עיתונאים מזרחים בפאנלים בטלוויזיה, והם מלכלכים על ש"ס, ואני תוהה אם הם יודעים שאת כרטיס הכניסה ללכלך על ש"ס הם קיבלו כתוצאה מהמאבק של ש"ס", אמר בן חיים. "אני שומע צהלות שמחה, אנחנו רואים את התרסקותה של ש"ס. אני יודע באופן אישי שהמשמעות היא שיש לנו עשרות אלפי משפחות מזרחיות שש"ס הרימה להן את הראש, ושהן הולכות לחוות חוויית חורבן אמיתית, זאת טרגדיה אמיתית שמתרחשת מול עינינו. רובנו בחברה הישראלית חוגגים אותה". 

את האירוע הובילו נעמי פרל, מנהלת תכניות מנדל לפיתוח מנהיגות בקהילה החרדית, וד"ר רות קלדרון, חברת סגל במכון מנדל למנהיגות.

ד

 

 

אירועי בימת מנדל אחרונים