חינוך וקהילה

מחוץ לקופסה ובחזרה: מסעות מנהיגות במקצועות הרפואה, הפסיכולוגיה והמשפטים

האם למנהיגים במקצועות שונים יש מה ללמוד זה מזה? ואם כן, כיצד למידה זו יכולה להתנהל באופן פורה? באווירה אינטימית נערכה ב-10 במרס במכון מנדל למנהיגות "בימת מנדל" השלישית לשנת תשע"ד, בנושא "מחוץ לקופסה ובחזרה – מסעות מנהיגות במקצועות הרפואה, הפסיכולוגיה והמשפטים". עניינה של הבימה היה ללמוד, באמצעות ראיונות שקיימו עמיתי בית הספר למנהיגות חינוכית עם שלושה בעלי מקצוע בולטים, על האופנים שבהם אפשר לפרוץ מעבר לגבולות המקובל בממסד המקצועי, ליצור דרכים ורעיונות חדשים מבחוץ, ואז לשלבם בפרקטיקה המקצועית המקובלת.

המרואיינת הראשונה הייתה ד"ר דפנה מיתר, אונקולוגית ילדים ורכזת החוג לחינוך רפואי באוניברסיטת תל-אביב. הוא רואיינה על-ידי טלי אשר, עמיתת מחזור כ"א בבית הספר למנהיגות חינוכית העוסקת בחינוך ספרותי ובספרנות. על רקע הבחנתה בין "לעשות רפואה" ל"להיות רופאה", מיתר סיפרה כיצד הביאה לידי אימוץ גישה כוללנית יותר בטיפול בחולים ותיארה את השינויים שיזמה בתהליך הכשרת הרופאים. לדבריה, פיתוח החזון והזהות האישית, וכן התבוננות אישית ורפלקסיה, הם חלק בלתי נפרד מההתפתחות המקצועית במקצוע הרפואה.

אחריה התראיין פרופ' עמנואל ברמן, פסיכואנליטיקאי ומרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. הוא רואיין על-ידי תמר שוורץ, עובדת סוציאלית ועמיתת מחזור כ"ב בבית הספר למנהיגות חינוכית. ברמן סיפר כיצד הביוגרפיה האישית והמקצועית שלו הכינה אותו לחולל שינוים בתהליך ההכשרה ההיררכי והנוקשה של הפסיכואנליטיקאים בארץ, כדי לפנות מרחב להכשרה דיאלוגית בין מדריך למטפל.

המרואיין השלישי, עו"ד מיכאל צור, מחלוצי הגישור בישראל, רואיין על-ידי אודית קורינלדי-סירקיס, עורכת דין ועמיתת מחזור כ"ב בבית הספר למנהיגות חינוכית. צור סקר את דרכו ​האישית אל הבנת עקרונות הגישור ואת אמונתו ביתרונותיו בהשוואה לדפוסים רווחים במערכת המשפט. בפרט הדגיש את יכולתו של האדם הפשוט להחליט בעצמו מה טוב בעבורו, ואת הביטוי שהגישור מאפשר לפן הרגשי-האישי, שהוא חלק חשוב כל כך בסכסוכים. 

לדברי ד"ר דניאל מרום, ראש תחום פיתוח פדגוגיה והנחיה במכון מנדל למנהיגות, סיפוריהם של שלושת המרואיינים ממחישים היטב את הנחת מכון מנדל למנהיגות כי המנהיגות המקצועית צומחת מתוך ההתנהלות בחלל שמעבר לפרדיגמות והפרוטוקולים המקובלים. את הבימה פתחה וסיימה בנגי​​נת נבל הטנטולוגית המוזיקלית אדירה בן-אהרון.


בימת מנדל: מחוץ לקופסה ובחזרה

בימת מנדל: מה יכולים מנהיגים מתחומים שונים ללמוד זה מזה?

בימת מנדל: מחוץ לקופסה ובחזרה

​​
 
​​

 

 

אירועי בימת מנדל אחרונים